- Sprzęt piłkarski, który każdy zawodnik powinien mieć: poradnik dla piłkarzy
- Sieczka z lucerny – idealne uzupełnienie diety
- Kreatywna zabawa i osobiste wspomnienia: Malowanki i pamiętniki dla dzieci
- Efektywny trening pośladków na siłowni - plan dla każdego
- Jak wykorzystać trening i suplementy diety, by lepiej budować masę mięśniową?
Autyzm – charakterystyczne objawy i diagnostyka
Autyzm – objawy u dzieci
Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Najczęściej można zauważyć je u około trzy letniego dziecka, chociaż rodzice zauważają je czasami wcześniej. Charakterystyczne objawy autyzmu u dzieci to:
- brak chęci do uczestnictwa w zabawie z innymi dziećmi,
- zamknięcie w swoim własnym świecie,
- preferowanie samotności,
- duże zainteresowanie przedmiotami, małe zainteresowanie ludźmi,
- trudności związane z wyrażaniem emocji,
- zdarzają się zachowania impulsywne,
- czasami zdarza się brak reakcji na ból,
- brak reakcji na swoje imię,
- jeśli rozmawia, to najczęściej na jeden konkretny temat,
- nie biega w charakterystycznych dla dzieci podskokach.
Jeśli zachowanie Twojej pociechy wzbudza niepokój, nie czekaj i zgłoś się do lekarza w celu diagnostyki. Autyzm to nie choroba, a zaburzenie którego nie da się wyleczyć. Warto jednak pamiętać o tym, że szybka diagnostyka i pomoc lekarzy sprawia, że dziecko ma szansę na lepsze funkcjonowanie.
Diagnostyka
Aby dowiedzieć się, czy dziecko ma autyzm, najważniejsze jest obserwowanie jego zachowania. W diagnostyce biorą udział lekarze o różnych specjalnościach. Bada się między innymi funkcjonowanie mózgu oraz nerwów, analizuje zachowania dziecka. Ważna jest także rozmowa z rodzicami, którzy przebywają ze swoją pociechą najbliżej i znają ją najlepiej. Aby dać szansę dziecku na lepsze życie, a rodzicom wsparcie i odpowiednią wiedzą, stosuje się różne formy psychoterapii, która powinna dotyczyć wszystkich członków rodziny.
Wykluczenie chorób
Objawy podobne do tych świadczących o autyzmie, mogą być powodem występowania różnych chorób. Dlatego ważne jest wykonanie badań, które mają potwierdzić lub wykluczyć te choroby. Bada się między innymi krew i mocz, ważne są badania laryngologiczne, słuchu, neurologiczne, okulistyczne oraz genetyczne. Jeśli Twoje dziecko zachowuje się inaczej niż jego rówieśnicy, jeśli cokolwiek wydaje Ci się niepokojące, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza jak najszybciej