Jaki sport w ciąży uprawić? Jakie dyscypliny są zalecane a których trzeba unikać.

Sport i ciąża nie są ze sobą sprzeczne, daleko od tego! Konieczne jest jednak wybranie aktywności dostosowanej do codziennego treningu i stanu zdrowia.
Rzeczywiście, sport może być bardzo przyjemny w czasie ciąży: jeśli cię relaksuje i sprawia, że czujesz się dobrze, uwalniasz endorfiny, które otrzymuje również twoje dziecko. Radzimy Ci ćwiczyć delikatną aktywność i pracować nad swoim oddechem, aby jeszcze lepiej przygotować się do porodu. A więc jakie sporty w ciąży można uprawiać, a jakich unikać?

Zalecane sporty w czasie ciąży.

Aktywność fizyczna podczas ciąży jest wskazana, ponieważ pozwala na łatwiejszy powrót do zdrowia po porodzie, poprawia krążenie krwi, poprawia postawę i utrzymuje napięcie mięśni. Substancje uwalniane przez sport działają również na morale i pewność siebie, co zawsze jest korzystne!

Spacery.

To najłatwiejszy sposób, aby się trochę poruszać, niezależnie od tego, czy jesteś sportowy, czy nie. Wyposaż się w dobrą parę trampków, które doskonale podtrzymują kostki i odchodzą.

Pływanie i aqua-gimnastyka.

To idealne sporty podczas ciąży! Mają one właściwości uspokajające, poprawiają oddychanie, pracują w kroczu i wzmacniają mięśnie. Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni strój kąpielowy, który nie ściska cię zbyt mocno i pływać w wodzie, która jest zawsze umiarkowana.

Joga prenatalna.

Podobnie jak pływanie, joga jest zarówno sportem jak i doskonałym przygotowaniem do porodu.

Joga w ciąży

Pilates.

Pozwala na kontrolowanie oddechu i pozwala na złagodzenie niektórych dolegliwości związanych z ciążą.

Jazda na rowerze.

Tak długo, jak pozwala na to Twój żołądek, nie wahaj się jeździć na rowerze, aby oczyścić umysł i nadać ton krocza.

Rower w ciąży

Sport nie zalecany w czasie ciąży:

  • te, które mogą prowadzić do upadków: jazda na nartach, jazda konna;
  • te, które mogą narazić cię na ciosy, wstrząsy i urazy: sporty piłkarskie (tenis, piłka ręczna…) i sporty walki (judo, karate, boks);
  • te, które powodują zbyt wiele „wstrząsów”: bieganie, skakanie po linie;
  • alpinizm i nurkowanie.

Zalecane sporty po ciąży.

Przede wszystkim konieczne jest rozpoczęcie (kilka dni po porodzie) od reedukacji krocza: rzeczywiście, mięśnie dna miednicy muszą odzyskać swój ton po rozciągnięciu w czasie ciąży. W drugim etapie (od 1 do 6 tygodni po porodzie) wskazane jest dalsze wzmacnianie mięśni, charakterystyczne dla mięśni brzucha. Możesz również wznowić chodzenie, jazdę na rowerze, jogę, pływanie, od 2 do 6 tygodni po porodzie, w zależności od stanu zdrowia.

W każdym razie, bądź cierpliwa! Twoje ciało bardzo się zmieniło w ciągu 9 miesięcy i osiągnięcie nowego celu zajmie Ci (co najmniej) tyle samo czasu. Niezależnie od tego, czy jest to w czasie ciąży, czy po niej, ZAWSZE zwracaj się o poradę do lekarza, ginekologa, położnej… Każda kobieta jest wyjątkowa, nikt nie reaguje tak samo, ma te same oczekiwania i te same możliwości, więc bądź dobrze poinformowana.