- Sprzęt piłkarski, który każdy zawodnik powinien mieć: poradnik dla piłkarzy
- Sieczka z lucerny – idealne uzupełnienie diety
- Kreatywna zabawa i osobiste wspomnienia: Malowanki i pamiętniki dla dzieci
- Efektywny trening pośladków na siłowni - plan dla każdego
- Jak wykorzystać trening i suplementy diety, by lepiej budować masę mięśniową?
Aktywność fizyczna w codziennym życiu
Dbanie o siebie i swoje ciało to nie tylko codzienna pielęgnacja kosmetykami, lecz przede wszystkim wybory zdrowotne. Właściwy sposób odżywiania się, regularne wykonywanie badań kontrolnych u lekarza prowadzącego, a także wypijanie dużej ilości wody każdego dnia. Wszystkie te czynności w konsekwencji mają zapewnić zdrowie naszemu organizmowi. Jednak równie istotne i bardzo ważne dla ogólnej kondycji, wydolności i samopoczucia, jest wykonywanie ćwiczeń.
Trening aerobowy
Wybór treningu aerobowego na początek jest najlepszy. Polega to na jednostajnym wykonywaniu wybranych ćwiczeń przez dłuższy czas. Trening aerobowy nie wymaga wkładania w niego całej swojej siły i energii. Najważniejsze, aby dyscyplina była przyjemna i nie była zbytnio nużąca, ponieważ może doprowadzić do bardzo szybkiego zniechęcenia i porzucenia aktywności fizycznej w dłuższej perspektywie. Najlepszym wyborem na trening aerobowy jest bieganie, jazda na rowerze w sposób spokojny lub pływanie.
Trening interwałowy – ćwiczenia interwałowe dla początkujących
Jest to forma nieco bardziej wymagająca, lecz także dużo skuteczniejsza. Ćwiczenia wykonywane w interwałach zapewniają szybkie podnoszenie tętna i tym samym bardzo skuteczne podkręcenie metabolizmu. Ćwiczenia interwałowe dla początkujących polegają przede wszystkim na zmianach tempa wykonywania ruchów. Oznacza to, że należy przez pewien czas włożyć w ćwiczenia całą swoją energię i wykonywać jest bardzo szybko oraz intensywnie, a następnie przez chwilę całkiem zwolnić i nieco uspokoić swoje tętno. Jest to doskonały sposób na szybkie spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, która często jest głównym bodźcem do rozpoczęcia treningów. Każdą dyscyplinę można dostosować do tego typu treningu, o ile nie wymaga dużego obciążenia siłowego.
Trening siłowy
Ostatni typ treningu, którego głównym celem jest modelowanie mięśni i budowanie siły fizycznej. Polega to na wykonywanie wielu powtórzeń z coraz większym obciążeniem. Najważniejsze jest technika, ponieważ wykonanie nieprawidłowego ruchu z dużym obciążeniem, może prowadzić do bardzo poważnych i bolesnych kontuzji. Ćwiczenia siłowe z pewnością nie są najlepszym wyborem dla osób początkujących. Jeśli jednak jest to najprzyjemniejsza forma treningu, warto wykonywać go pod okiem doświadczonego trenera. Dokładanie obciążenia bez nadzoru może być naprawdę niebezpieczne, ponieważ mięśnie zostają za bardzo nadwyrężone. Ogromne znaczenie przy treningach siłowych ma także właściwy czas regeneracji. Wszystkie mięśnie muszą się zregenerować i być w pełni sprawne podczas kolejnego treningu.