- Sprzęt piłkarski, który każdy zawodnik powinien mieć: poradnik dla piłkarzy
- Sieczka z lucerny – idealne uzupełnienie diety
- Kreatywna zabawa i osobiste wspomnienia: Malowanki i pamiętniki dla dzieci
- Efektywny trening pośladków na siłowni - plan dla każdego
- Jak wykorzystać trening i suplementy diety, by lepiej budować masę mięśniową?
Dobra forma w ciąży.
Ćwiczenia w ciąży to temat, który jest bardzo popularny wśród kobiet. Ciąża trwa przez wiele długich miesięcy, a każda przyszła mama pragnie przez ten czas zachować dobrą kondycję i na ile to możliwe – szczupłą sylwetkę.
Ćwiczenia i wysiłek fizyczny w ciąży.
O ile nie ma przeciwskazań i lekarz nie zaleci inaczej, to umiarkowany wysiłek fizyczny w ciąży jest wskazany. Pomaga on przyszłej mamie zachować sprawność ruchową, zwiększa również siłę mięśni i wydolność tlenową. Ćwiczenia pozwolą również zmniejszyć wystąpienie cukrzycy ciążowej, a także pomagają utrzymać wagę w ryzach, gdyż po porodzie czasem bardzo trudno jest wrócić do wagi sprzed ciąży.
Podział ćwiczeń dla kobiety w ciąży.
Przyszła mama może wykonywać szereg różnych ćwiczeń, a podzielić je można na:
- ćwiczenia zalecane w pierwszym trymestrze ciąży – są to ćwiczenia o niewielkiej intensywności, mają za zadanie wzmocnienie rąk, nóg i kręgosłupa, pomagają również zadbać o prawidłową postawę ciała
- ćwiczenia stosowane w drugim trymestrze ciąży – tutaj należy skupić się mocniej na ćwiczeniach oddechowych i technikach relaksacyjnych a jeśli lekarz nie zaleci inaczej, można tez wykonywać te same ćwiczenia, które były w pierwszym trymestrze, ale z mniejszą intensywnością
- ćwiczenia w trzecim trymestrze ciąży – w tym czasie należy unikać ćwiczeń wysiłkowych i z obciążeniem a skupić się na ćwiczeniach, polegających na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni.
Zasada jest taka: aktywność ruchowa kobiety w ciąży musi być bezpieczna, ćwiczenia nie mogą powodować nadmiernego zmęczenia. Ich dobór należy zostawić profesjonalistom, można skorzystać w tej kwestii z porady fizjoterapeuty lub zapisać się do szkoły rodzenia. Tam, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę zostaną dobrane ćwiczenia, które – jeśli nie ma w tym temacie ograniczeń będzie można wykonywać bezpiecznie przez cały okres ciąży.
Dobrze dobrane ćwiczenia to same korzyści dla kobiet w ciąży, pomagają zachować formę w ciąży, łagodzą poród oraz wspomagają późniejszy po nim powrót do formy sprzed ciąży.