Dieta bezglutenowa – wady i zaleta

Dieta bezglutenowa od kilku lat robi prawdziwą furorę wśród ludzi showbiznesu. Wychwalają ją gwiazdy estrady i sławni sportowcy, stosują osoby na całym świecie. Choć dieta ta wyklucza wiele różnych pokarmów, w rzeczywistości nie przynosi negatywnych skutków zdrowotnych.

Dieta bezglutenowa – co należy wykluczyć?

Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu z diety glutenu – białka, który obecny jest w niektórych zbożach, przede wszystkim w pszenicy. Dieta wyklucza niektóre rodzaje kasz (m.in. kaszę jęczmienną), słodycze i wyroby cukiernicze, większość gatunków pieczywa, a także dania gotowe. Warto zwrócić uwagę, że śladowe ilości glutenu mogą znajdować się m.in. w gotowych sosach, a nawet niektórych przyprawach. Nie oznacza to jednak, że dieta bezglutenowa jest niskowęglowodanowa! Bezpiecznie można spożywać ziemniaki i rośliny strączkowe, niektóre rodzaje kaszy (np. kaszę gryczaną), kukurydzę czy ryż. Na rynku znajduje się również wiele produktów bezglutenowych m.in. mąki z tapioki, kukurydzy i ryżu. Dodatkowo możemy zakupić już gotowe makarony bezglutenowe, a niektóre piekarnie oferują specjalne pieczywo dla osób wykluczających z diety gluten. Z łatwością możemy przyrządzić zdrowe, domowe słodycze lub ciasto na pizzę bez glutenu.

Dieta bezglutenowa – największe zalety

Niegdyś dieta bezglutenowa była stosowana u osób z celiakią czyli silną alergią na gluten. Obecnie zwolennicy tego typu żywienia przekonują, że żołądek ludzki nie przyzwyczaił się jeszcze do spożywania dużych ilości zbóż, dlatego wykluczenie lub ograniczenie wyrobów z glutenem przynosi same korzyści dla organizmu. Z pewnością warto przemyśleć wykluczenie tego białka może pomóc osobom z różnymi dolegliwościami trawiennymi m.in. cierpiącymi na zespół jelita drażliwego. Zwolennicy tej diety mówią również o korzyściach odpornościowych: ograniczenie glutenu może pozytywnie wpłynąć na organizmy osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry czy choroba Hashimoto.